Na tej konferencji dowiedzieliśmy się jak reagują dzieci i dorośli w obliczu okropieństw, jakie niesie ze sobą wojna. Bezpośrednie połączenie (online) z psycholożkami, które dziś właśnie pomagają swoim pacjentom przetrwać ten czas w Ukrainie – Olia Haboczenko i Plena Nagorna. Opowiedziały i pokazały jak głęboko i ciężko przeżywają dzieci i dorośli konfrontacje z agresją, z utratą domu, brakiem poczucia bezpieczeństwa mieszkańcy niszczonych miast i wiosek…
Pierwszy wykład wygłosił prof. dr hab. Andrzej Kiejna – przewodniczący zespołu, który opracowuje plan rozwoju psychiatrii na Dolnym Śląsku.
Konferencja trwała cały dzień. Usłyszeliśmy o stresie i traumie od dr. A Mościckiej-Teske. Psycholożka Karolina Matczak opowiedziała z czym jak pracuję z dziećmi, które doświadczyły wojny i uchodźstwa.
Wśród wielu prelegentów bardzo zainteresował mnie wykład prof. Tomasza Grzyba psychologa społecznego. Opowiedział dlaczego pomagamy i dlaczego czasem nie decydujemy się na działanie… To również wyjaśniają badania naukowe.
Konferencja uświadomiła mi jak wielki problem ma nasze społeczeństwo z brakiem dobrostanu psychicznego. Jak bardzo jesteśmy zestresowani i samotni… Najważniejsze: jak możemy pomóc i jak wiele pracy czeka jeszcze psychologów…
To był być może ostatni tak słoneczny i ciepły dzień w tym roku – Jak zauważyła prof. Justyna Ziółkowska, mimo to poświeciliśmy ten czas na wymianę doświadczeń i pogłębienie wiedzy.
Warto było!
To kolejne udane wydarzenie zorganizowane przez wrocławski oddział Uniwersytetu SWPS przy współpracy z lokalnym samorządem i organizacjami niosącymi każdego dnia pomoc i wsparcie psychologiczne na Dolnym Śląsku.