Dobrostan.

Czym dla Ciebie jest szczęście?

Zwykłe dobre samopoczucie jest wyceniane na wagę złota. Niemal całe życie szukam recepty na szczęście. Zdobywanie nowych doświadczeń gmatwa jeszcze bardziej definicję szczęścia. Studiowanie psychologii – przynosi z każdym wykładem więcej pytań niż odpowiedzi.

Od dawna analizuję motywy działania ludzi. Wiele razy zdawało mi się, że już nic mnie nie jest w stanie zaskoczyć. Zbyt często byłem świadkiem sytuacji, w których dla trzydziestu srebrników człowiek jest w stanie odrzucić wszelkie normy przyzwoitości…

„Warto być przyzwoitym” (W.Bartoszewski)

Profesor Władysław Bartoszewski prawdopodobnie parafrazował słowa Antoniego Słonimskiego: -Jeśli nie wiesz jak się zachować, to na wszelki wypadek zachowaj się przyzwoicie… Problem zaczyna się właśnie tu – wielu ludzi już się tak zatraciło, że zapomina definicję słowa „przyzwoitość”.

Nie możemy liczyć na polityków, kler, trudno też wymagać od inteligencji aby ciągle nadstawiała drugi policzek do bicia. Do tego cała masa wątpliwych liderów, kreowanych przez partie polityczne. Trudno się w tym nie pogubić i jeszcze trudniej odzyskać spokój ducha.

Dobre samopoczucie.

Dobrostan społeczny, czyli dobre samopoczucie to dobro deficytowe, które doceniamy szczególnie teraz. Przez dwa lata pandemii walczyliśmy z rożnymi obawami. Wojna w Ukrainie, w która już zaangażował się prawie cały świat ( pośrednio) oddala nas od tego stanu równowagi. Zdrowie psychiczne to wartość, o którą należy dbać i, w którą warto inwestować.

Przywracaniem ludzi do dobrostanu zajmuję się od lat. Tak już zostało mi to wpisane w DNA, że traktowałem ten proces jako naturalny.

Gdy spotkałem się z przypadkami, które wywoływały u mnie niesmak i zgorszenie zadawałem sobie pytanie: – Dlaczego ludzie tak się zachowują?

Zdaję sobie sprawę, że nie ma sensu zbyt głęboko drążyć tego tematu. Po prostu ludzie są jacy są. Czasem trafiają się na naszej drodze ci mali, skarłowaciali, płytcy, a zdarza się też, że spotkamy ludi dobrych, bezinteresownych, mądrych i honorowych. Ty co nas toksycznie traktują i zarażają swoją egzemą można jedynie unikać i przyjąć ich takimi jakimi są. Nie ma sensu ich zmieniać, to walka z wiatrakami…

Na szczęście są też tacy, z którymi warto przebywać i chcą coś tworzyć dla dobra kolejnych pokoleń. Uczę się każdego dnia rozróżniać jednych od drugich. Pomocy jednak nie odmawiam nikomu, nawet tym z gruntu zły osobnikom naszego gatunku. Jeśli jest choć cień nadziei, że można komuś pomóc, to należy to zrobić. Dobro wraca, przekonałem się o tym wiele razy.

Depresja.

Podstępna, często jej ofiarą są ludzie, którzy osiągnęli niewątpliwy sukces zawodowy, ale czegoś im brak. Wtedy okazuje się, że dom, samochód, wakacje i pieniądze to nie wszystko. Czegoś brakuje, coś budzi nasz niepokój. Zastanawiamy się dlaczego przestajemy się uśmiechać, a do pracy chodzimy tak jakby z przyzwyczajenia. Życie zamienia się w rutynę. Jak sobie pomóc? Warto zacząć od rozmowy i zdiagnozowania sytuacji.

Pomagam i będę pomagać.

Zmieniam profil swojego bloga. Zawsze chciałem leczyć, okazuje się, że największym wyzwaniem jest dusza człowieka. Tym się zajmuję (przez lata dla korporacji) i będę zajmował. Mniej czasu poświęcę na motywowanie ludzi do pracy i tylko do pracy. Dostrzegłem, że najbardziej cieszą mnie rozmowy z osobami, które po pracy ze mną odzyskują wiarę w to, że każdy następny dzień będzie lepszym i, że warto żyć!

Chcę zostawić ten świat lepszym niż go zastałem.

Autor

Sebastian

Przygotowuję i realizuję projekty dla firm, szkół i instytucji. Wypalenie zawodowe (zapobieganie), motywacja oraz przemoc rówieśnicza, cyberprzemoc. Zajmuję się pomocą w osiąganiu szeroko rozumianego dobrostanu psychicznego. Więcej na www.sdwilk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *